Elektrostymulator przeciwbólowy - bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne potrafią być bardzo intensywne i negatywnie wpływać na jakość życia. Farmakoterapia nie pozostaje obojętna dla organizmu. Alternatywą dla środków farmakologicznych jest sprzęt do elektrostymulacji dające efekt przeciwbólowy. Urządzenia TENS zostały dokładnie przebadane i opisane w magazynach medycznych, do ich stosowania zachęca także brak skutków ubocznych. W wielu krajach Europy zabiegi przy użyciu tych urządzeń są refundowane. W Polsce niektóre z gabinetów wyposażone są w taki profesjonalny elektrostymulator. Na szczęście, na rynku dostępne są także małe, przenośne aparaty, które z powodzeniem posłużą nam w domu, podróży czy pracy.

Działanie sprzętu do elektrostymulacji

Skrót TENS pochodzi od Transcutaneous Electrical Nerve Stimulator, co oznacza, że aparaty z tą technologią stymulują nerwy obwodowe poprzez skórę. Przylepione do ciała elektrody wysyłają impulsy o specjalnie opracowanej niskiej amplitudzie, które docelowo komunikują się z rdzeniem kręgowym. Działanie elektrostymulatora polega na pobudzeniu mięśni do zrównoważonego skurczu, co w konsekwencji wywołuje wydzielanie naturalnych endogennych „środków przeciwbólowych” – endorfin. Bodźce o wysokiej częstotliwości blokują mechanizm „informowania o bólu”, redukując jego odczuwanie.

Inne zastosowanie elektrostymulatorów mięśni

Elektrostymulatory stosowane są jako profesjonalne narzędzia w klinikach, gabinetach lekarskich, gabinetach odnowy czy studiach fitness. Urządzenia do elektrostymulacji mięśni posłużą także do liftingu twarzy, odchudzania czy modelowania sylwetki. Rodzaj stymulacji w przypadku tych aparatów jest taki sam, różnią się one gabarytami i dodatkami. Do odchudzania i modelowania sylwetki posłuży nam urządzenie wyposażone w specjalny kombinezon, lifting twarzy wykonamy niewielkim poręcznym elektrostymulatorem o dwóch kanałach.