Elektrostymulator - różne cele - EMS, TENS, IMF

Technologia stymulacji mięśni impulsami elektrycznymi rozwinęła się na tyle, że możliwe stało się opracowanie urządzeń służących specyficznym celom. Zasada działania jest taka sama – pod wpływem impulsów mięśnie odpowiadają wzmożoną pracą, przynosząc zamierzony efekt. Różnica polega na tym, że każdy sprzęt do elektrostymulacji wysyła impulsy innego rodzaju. Jak wybrać dobrze? Na rynku dostępne są urządzenia, które służą do modelowania sylwetki, odchudzania lub liftingu twarzy. Przy pomocy poręcznego profesjonalnego elektrostymulatora przeciwbólowego można w zaciszu domowym wykonać proste zabiegi leczące ból. Przed wybraniem aparatu musimy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakie funkcje ma on spełniać.

Rodzaj elektrostymulacji a przeznaczenie sprzętu

Każdy z rodzajów stymulacji elektrycznej ma inne zastosowanie. Poniżej przedstawiamy listę nazw najbardziej popularnych typów oraz ich przeznaczenie:

  • TENS – działanie przeciwbólowe,
  • EMS – stosowane w treningach, przy odchudzaniu i modelowaniu sylwetki, za pomocą tych impulsów wykonuje się także lifting twarzy,
  • INF, MIK i EWN – lecznicze (działają na przyczynę bólu), do wykonywania prostych zabiegów medycyny fizykalnej.

Różnice między elektrostymulatorami

Na rynku dostępne są urządzenia o wąskim przeznaczeniu (np. wyłącznie przeciwbólowym) lub takie, które łączą kilka typów impulsów elektrycznych. Poza tym należy także zwrócić uwagę na:

  • rodzaj zasilania (baterie lub ładowarka)
  • ilość gotowych programów oraz możliwość zapisywania własnych,
  • parametry stymulacji (np. częstotliwość wysyłania impulsów oraz szybkość) – im większy zakres, tym lepiej,
  • liczbę kanałów – zazwyczaj zamyka się ona w dwóch, co pozwala stymulować dwa obszary ciała na raz, wyjątek stanowią urządzenia stosowane w treningu.

Profesjonalny elektrostymulator to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że raz zainwestowane pieniądze zwrócą nam się bardzo szybko w postaci efektów, a starannie wybrany sprzęt posłuży nam przez lata.